مشخصات هیوندای سوناتا پلاگین هیبریدی 2016

0
(0)

اولین خودروی پلاگین هیوندای یک پروژه نازپرورده و یا یک تجربه‌ی محدود نیست. این خودرو یک نسخه‌ی تکاملی از سوناتای هیبریدی است که محدوده‌ی حرکتی تعجب‌آور 965 کیلومتری را ارائه می‌کند.

2016 Hyundai Sonata Plug in Hybrid 21 546x365 مشخصات هیوندای سوناتا پلاگین هیبریدی 2016

درحالی‌که سوناتا پلاگین هیبرید هنوز هم بر پایه‌ی نسخه‌ی معمولی این سدان بنا شده و از صفر تا صد همانند خودروهایی چون ولت و پریوس ساخته نشده، اما این خودروساز کره‌ای تلاش دارد تا نمونه‌ای پاک را عرضه کند.

2016 Hyundai Sonata Plug in Hybrid 546x410 مشخصات هیوندای سوناتا پلاگین هیبریدی 2016

سوناتا پلاگین هیبرید تقریباً به برادر غیر هیبریدی خود نزدیک است. نشانه‌های به‌روز شده کمی وجود دارد که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به سپرها و چراغ‌های بازبینی‌شده، رکاب‌های جانبی با نوارهای کرومی و البته درگاه شارژ در گلگیر جلوی سمت راننده اشاره کرد. همچنین رینگ‌های آلیاژی با طراحی منحصربه‌فرد وجود دارند و نسخه‌های پلاگین هیبرید در 4 رنگ انحصاری در دسترس هستند: خاکستری متالیک، سفید صدفی، مشکی اکلیپس و Seaport Mist.

2016 Hyundai Sonata Plug in Hybrid 03 546x410 مشخصات هیوندای سوناتا پلاگین هیبریدی 2016

داخل کابین نیز به‌روزرسانی‌های خاص مدل هیبرید انجام شده که شامل صفحه کیلومتر شمار جدیدی است که وضعیت شارژ باتری‌ها را به راننده نشان می‌دهد.
بزرگ‌ترین و مهم‌ترین تغییر در کابین دکمه‌ای است که اولویت‌بندی سیستم پلاگین را برای صرفه‌جویی در مصرف سوخت تغییر می‌دهد. حالت هیبرید از بنزین و باتری استفاده می‌کند درحالی‌که حالت EV اولویت را به استفاده از پیشرانه‌ی الکتریکی می‌دهد و تا قبل از به کار افتادن پیشرانه‌ی احتراق داخلی، تنها این واحد کار می‌کند. حالت سوم از پیشرانه‌ی احتراق داخلی همانند یک ژنراتور و به منظور شارژ باتری استفاده می‌کند و می‌تواند با نگه‌داشتن دکمه‌ی HEV فعال شود. علاوه بر حالت‌های رانندگی مختلف، یک انتخاب‌گر حالت سواری نیز وجود دارد که پاسخ‌های خودرو و فرمان آن را مشخص می‌سازد.

2016 Hyundai Sonata Plug in Hybrid 05 546x410 مشخصات هیوندای سوناتا پلاگین هیبریدی 2016

برخلاف سوناتای هیبریدی معمولی، حالت اسپورت وجود ندارد. البته مشکلی نیست زیرا نسخه‌ی پلاگین قدرتمندتر از مدل هیبریدی نرمال احساس می‌شود. این خودرو در مجموع توان تولید 202 اسب بخار قدرت را دارد که 9 واحد بیشتر از نسخه‌ی هیبریدی است اما واحدهای الکتریکی نسخه‌ی پلاگین هیبرید پیشرفته‌تر هستند. مجموعه‌ی باتری پلیمری لیتیومی خودرو 5 برابر بزرگ‌تر از برادر هیبریدی هستند و پیشرانه‌ی الکتریکی 32 درصد قدرتمندتر نیز هست. بر لاف دیگر خودروهای دوستدار سوخت، این خودرو در هنگام فشار سرزنده احساس می‌شود.

2016 Hyundai Sonata Plug in Hybrid 02 546x410 مشخصات هیوندای سوناتا پلاگین هیبریدی 2016

واحد احتراق داخلی جفت شده به این پیشرانه‌ی الکتریکی یک پیشرانه‌ی 4 سیلندر 2 لیتری است که 154 اسب بخار نیرو تولید می‌کند. برخلاف دیگر خودروهای هیبریدی که از گیربکس‌های CVT یا تک سرعته استفاده می‌کنند، هیوندای از گیربکسی 6 سرعته استفاده می‌کند که نرم است و تمایل زیادی به دنده‌های بالاتر دارد.

2016 hyundai sonata plugin review 3 1 546x364 مشخصات هیوندای سوناتا پلاگین هیبریدی 2016

سواری خودرو نرم و سریع است و حالت EV بسیار پاسخگو است مخصوصاً وقتی بدانید که وزن خودرو 1723 کیلوگرم است. اگرچه که وزن دشمن راندمان و کارایی است اما سوناتا پلاگین در حالت هیبرید به مصرف سوخت 5.88 لیتری دست می‌یابد. خودرو در حالت تمام الکتریکی تنها 44 کیلومتر را می‌تواند بپیماید اما در حالت هیبریدی و استفاده از هر دو پیشرانه این محدوده به 965 کیلومتر افزایش می‌یابد. دینامیک سواری خودرو خاص سگمنت سدان های میدسایز است که به معنی سواری آسان و بی‌دردسر است. این خودرو به تیزی مزدا 6 نیست و در مباحث هندلینگ و راحتی به طرف تویوتا کمری تمایل نشان می‌دهد.

2016 Hyundai Sonata Plug in Hybrid 01 546x410 مشخصات هیوندای سوناتا پلاگین هیبریدی 2016

همانند برادر هیبریدی، این خودرو نیز نرم و سریع است. انتقال از حالت‌های بنزینی-الکتریکی به الکتریکی خالص و بالعکس به سختی قابل درک است. باتری بزرگ‌تر و پیشرانه‌ی الکتریکی قدرتمندتر به این معنی است که خودرو در سرعت‌های بالاتر در فواصل طولانی‌تری می‌ایستد.

2016 hyundai sonata plugin review 1 546x364 مشخصات هیوندای سوناتا پلاگین هیبریدی 2016

در بحث استفاده و به‌کارگیری سیستم پلاگین هیبرید چند سؤال پیش می‌آید. ما هرگز شارژر سطح 2 را که در خانه نصب شده بود را نیاز نداشتیم و باتری در هنگام شارژ شبانگاهی به‌طور کامل پر شده بود. صبح روز بعد، خودرو بدون استفاده از پیشرانه‌ی احتراق داخلی و تنها با حالت الکتریکی به دفتر هدایت شد. در مجموع، در حالات مختلف ما به مصرف سوخت 3.9 لیتر در هر صد کیلومتر دست یافتیم.

2016 Hyundai Sonata Plug in Hybrid 06 546x410 مشخصات هیوندای سوناتا پلاگین هیبریدی 2016

به جای سرعت‌سنج، سوناتا پلاگین هیبرید یک نشان‌گر رانندگی دارد که اگر در حالت غیراقتصادی رانندگی کنید شما را آگاه می‌سازد. اگر در یک حد آستانه‌ی معین رانندگی کنید، خودرو در حالت EV کار می‌کند و محدوده‌ی حرکتی به‌طور معقولی افزایش می‌یابد. در کل این سیستم بسیار کمک‌کننده بوده و از شما یک راننده‌ی دوستدار محیط‌زیست می‌سازد.

2016 Hyundai Sonata Plug in Hybrid 15 مشخصات هیوندای سوناتا پلاگین هیبریدی 2016

برخی تجهیزات کمک راننده‌ به‌صورت اضافی نصب شده‌اند که عبارت‌اند از تشخیص نقاط کور و سیستم کمک تغییر خط رانندگی که می‌تواند شتاب خودروی بغلی شما را تخمین بزند و شما را از وضعیت تغییر خط رانندگی‌تان آگاه سازد. به‌علاوه، سیستم هشدار خروج از خط و هشدار ترافیک پشتی وجود دارد که شما را از حضور خودروی دیگر در بخش پشت مطمئن می‌سازد.

2016 Hyundai Sonata Plug in Hybrid 18 مشخصات هیوندای سوناتا پلاگین هیبریدی 2016

از تجهیزات رفاهی خودرو می‌توان به صندلی راننده‌ی خنک شونده و غربیلک فرمان گرم شونده اشاره کرد. کروز کنترل تطبیق شونده با قابلیت توقف کامل خودرو نیز در دسترس است. سوناتا پلاگین هیبرید همچنین از امکان باز کردن صندوق‌عقب بدون استفاده از دست برخوردار است که با وجود کلید خودرو و هنگام نزدیک شدن به بخش عقبی خودرو کار می‌کند. متأسفانه، حجم کامل صندوق به خاطر وجود بخش‌هایی از پیشرانه‌ی الکتریکی محدود شده است.

2016 Hyundai Sonata Plug in Hybrid 1 مشخصات هیوندای سوناتا پلاگین هیبریدی 2016

شارژ باتری‌ها با شارژر سطح 2 در مدت‌زمان 3 ساعت و با شارژر سطح 1 در مدت‌زمان 9 ساعت صورت می‌گیرد.
هیوندای سوناتا پلاگین یک ویژگی کشنده دارد و آن محدوده‌ی حرکتی 965 کیلومتری است. این ویژگی سوناتا را در بخش متمایزی نسبت به دیگر خودروهای هیبریدی و سبز قرار می‌دهد. این خودرو هنوز به برخی بازارها محدود شده است هرچند که تخفیف‌های خوبی را پیشنهاد می‌دهند. ساکنان ایالات کالیفرنیا، مریلند، ماساچوست، نیوجرسی، نیویورک، ورمونت و… می‌توانند از تخفیف 4500 دلاری استفاده کنند که باعث کاهش قیمت خودرو می شود.

2016 Hyundai Sonata Plug in Hybrid 3 546x410 مشخصات هیوندای سوناتا پلاگین هیبریدی 2016

نقاط قوت: محدوده‌ی حرکتی 965 کیلومتری، زمان شارژ دوباره‌ی کوتاه، پاسخگوتر از نسخه‌ی هیبریدی عادی
نقاط ضعف: فضای بار محدود

2016 Hyundai Sonata Plug in Hybrid 10 مشخصات هیوندای سوناتا پلاگین هیبریدی 2016

مشخصات هیوندای سوناتا پلاگین هیبرید 2016
پیشرانه: 4 سیلندر 2 لیتری جفت شده به واحد الکتریکی، توان مجموع 202 اسب بخار
گیربکس: 6 سرعته ی اتوماتیک
قیمت: آغاز از 35435 دلار

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید

همچنین ببینید

قیمت و مشخصات هیوندای ولوستر جدید

0 (0) هیوندای ولوستر یکی از متفاوت‌ترین ساخته‌های هیوندای بود که در نسل اول خود …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!
Call Now Buttonتماس با ما